კლინტონი მსოფლიო ლგბტ ჯილდოს მიიღებს
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანი ჰილარი კლინტონი ბრიტანული საქველმოქმედო ფონდისაგან ჯილდოს მიიღებს იმ სამუშაოსთვის, რომელიც მან ლესბოსელი, გეი, ბისექსუალი და ტრანსგენდერი ადამიანების კეთილდღეობისათვის შეასრულა.
ფონდი აღიარებს იმ საერთაშორისო ყურადღებას, რომელიც მან ლგბტ უფლებებს მიაპყრო ჟენევაში 2011 წლის დეკემბერში წარმოთქმული სიტყვით.
ზემოხსენებულ სიტყვაში მისის კლინტონმა განაცხადა, რომ ”ჰომოსექსუალობა დანაშაული აღარასოდეს უნდა იყოს”, და დასძინა რომ აშშ შეებრძოლებოდა მსოფლიო მასშტაბით ჰომოსექსუალობის კრიმინალიზაციის მცდელობებს.
ფონდ Kaleidoscope Trust-ის წარმომადგენელმა ჰარჯიტ ჯოჰალმა განაცხადა, რომ აშშ სახელმწიფო მდივან ჰილარი კლინტონს არა მხოლოდ სწამს რომ ლგბტ უფლებები ადამიანის უფლებებია, არამედ იღწვის იმისათვის, რომ ამ უფლებათა აღიარება მოხდეს.
მისის კლინტონი ჯილდოს მიიღებს მსოფლიო პრაიდ ღონისძიების ფარგლებში გამართულ საგანგებო ცერემონიაზე მიიღებს, რომლის მიზანიცაა საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლება იმ ადამიანების შესახებ შესახებ, ვინც ჩაგვრასა და დევნას განიცდის საკუთარი სექსუალობის გამო.
ღონისძიება, რომელშიც ლგბტ უფლებების შესახებ საერთაშორისო კონფერენცია და სხვადასხვა საღამოები შედის, 23 ივნისს დაიწყება ლონდონში და 8 ივლისამდე გასტანს. ღონისძიების ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაწილი 7 ივლისს დაგეგმილი მსველობაა.
წყარო:http://www.google.com/hostednews/ukpress/article/ALeqM5iJ_vLytXfMhS0EnyMngPPLeYFMJw?docId=N0114201336229776920A
"ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერმა ჯგუფმა" გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ 16 დღიანი კამპანია გამოფენით "ვნებები და უფლებები" აღნიშნა. ექსპოზიცია წარმოდგენილი იყო თანამედროვე ქართველი არტისტების მიერ სხვადასხვა ვიზუალურ მედიაში (ფოტო/ნახატი/კოლაჟი) შესრულებულ ნამუშევრებით, რომელთაც მონაწილეობა მიიღეს WISG-ის 16 დღიანი კამპანიის კონკურსში. 50-მდე მონაწილეს შორის, მოწვეულმა ჟიურიმ ის ნამუშევრები აარჩია, რომლებმაც სექსუალური უფლებების დეკლარაციიდან განსაკუთრებით საინტერესო ვიზუალური ინტერპრეტაციით შემოგვთავაზეს საკითხები, როგორიცაა რეპროდუქცია, რეპრესირებული სექსუალობა, ადრეული ქორწინება, სექსუალური განათლება, იდენტობა და თვითგამორკვევა და სხვა. გამოფენის გახსნაზე გამოვლინდა 3 გამარჯვებული ავტორიც: მაკა ზედელაშვილი, ანუკ ბელუგა და მარიამ გაბრიჭიძე.